spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
The unstated purpose of the Alien and Sedition Acts was to (A) unite the nation in time of danger (B) deport immigrants who were becoming too numerous (C) prote
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
Please I have the answers I just want to double check them and Solvekey: B=42  A=93  N=29  X=361. (b-7)(2b-7)2. (4a-4)(5a-7)3. (5n-6)(4n+7)4. (2n=8)(8n+3)5. (6x
what does etymology study?
least number that has 2, 3, 4, as factors
Why were people from Africa brought to Georgia?
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra