yinglinzhu yinglinzhu
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

mikewithhayde
mikewithhayde mikewithhayde
  • 03-01-2019

Answer:

12 bars of soap for $10.00, but actullay the are both the same. if u buy 5 bars of soap for $4.00 then the next time u buy 7 bars of soap, your are still using the same amount of money.

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

-2/5n=-30 n=?     Please help me with my math! 10 PTNS!!
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 159.7
ALLIE WANTS TO ARRANGE HER FLOWER GARDEN IN 8 EQUAL ROWS. SHE BUYS 60 PLANTS. WHAT IS THE GREATEST NUMBER OF PLANTS SHE CAN PUT IN EACH ROW
What is a smash shot? (BADMINTON)
Chaucer wrote a novel in the fourteenth century. a. True b. False
What is 4 fifths of 30
9(4x + 13) + 14x - 19 (Please help)
find the x- and y- intercepts of the line with the equation 3x+4y=-12
draw to show how you can use models to compare 345 and 391
The omohyoid is an example of an infrahyoid muscle. -True -False