During the​ year, direct labor costs of​ $30,000 were​ incurred, manufacturing overhead totaled ​$42,000, materials purchased were​ $27,000, and selling and administrative costs were​ $22,000. Champagne sold​ 25,000 units of product during the year at a sales price of​ $5.00 per unit. What were the total manufacturing costs for the year assuming ​$2 comma 653 of indirect materials were used during the​ period?