stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence demonstrates correct use of capitalization? A) The civil war enthusiast portrayed Robert E. Lee at saturday's birmingham reenactment. B) The Civ
What is the meaning of effects?
What type of function has an inverse that is also a function?
How can your words and body language affect your relationship with others?
Three things in a shower that you can measure the volume of with fluid ounces
Guys please help me I'm Really stuck on this one please help if you can
Differentiate the following function: u = cube root of (t^2) - 6sqrt(t^3)
who was envious of the new Netherlands colnies
what operation should be performed first to solve this problem? the Johnson family can fly from Washington DC to London $18 per mile per person. The distance is
Shot putting and swimming are examples of what kind of competitive activity?