johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Why is a bank a safe place to put money? The government holds banks accountable for lost funds. The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) insures deposit
in the reaction H2 + N2 2 NH3, what coefficient should be placed in front of H2 to balance the reaction
During the month of may, sales of tires in your diesel repair shop totaled $24,890.00. A 4.9% increase is expected for June. What is the forecasted total tire
Before selecting a web host provider, it is a good idea to:
18+(-4)-2/7j-6/7j+5=
Earl is choosing a class ring. He can choose gold or silver, one of five different gemstones, and either a round or square stone. How many choices does he have?
Which statements must be true? Select each correct answer. UV¯¯¯¯¯∥JL¯¯¯¯¯ UW=12KL UW=VW UV=UK JK=2VW
After defeating the Spanish Armada my country settled along the eastern coast in claim. Territory from Newfoundland to Florida for a king which of the following
​the internal organized opposition to the church was characterized as _____.
The​ __________ period will often consume most of the time allotted for a presentation when the speaker is addressing​ high-ranking executives in the company. a