ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Hey yooo i need help check
please help, i need to know the steps of solving this question
What is the unemployment rate of North Korea
The Industrial Revolution allowed women to have greater freedoms than they've enjoyed at any other time in history. The large numbers of new factories ensured t
What is the slope of these points: (0,14) and (2,10)? Explain nicely please.
How would 2.25 be represented as a percent? A. 225% B. 22.5% C. 2.25% D. 0.0225
Was life better for a house slave or a field slave? Why?
a sample of 49 observations is taken from a normal population with a standard deviation of 10. the sample mean is 55. Determine the 99% confidence interval for
Alexis wants to make a paperweight at pottery class. He designs a pyramid-like model with a base area of 100 square centimeters and a height of 6 centimeters. H
Sheldon just joined a new gym and signed up for a one-year membership. Membership fees can be paid in 12 monthly payments of $60, due at the beginning of each m