dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Sally gets £12 pocket money per week. She spends £3.50 on bus fare. What fraction of her weekly pocket money does she spend on bus fare?​
1 5.3.6 Quiz: Chemical Equations Question 1 of 5 This chemical equation represents a chemical reaction. CaSO3 + 2HNO3 - SO2 + Ca(NO3)2 + H20 Which chemical is a
is thermal energy affected by the state and type
70 points. Select the correct answer from each drop-down menu. The graph shown ___ So, the graph is ___ Drop-down menu options are fails the vertical line test
What caused the change in water quality in flint michigan.
Tim and Tom are trying to earn money to buy a game system over a 3-month period Tim saved $45.17 each month if they need a total of $211.44 to buy
Consider what you have learned about american history during the period of 1860 to the early 1900s.
Do banana stop Diearrha
If a weight of 150N is applied on a surface of area 5 sq.m. , calculate the pressure acting on the surface.​
The gulf stream and global warming reading answers.