ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is 7% of 7,000?
Which number is the smallest? 4.4 ⋅ 10^−5, 3.99 ⋅ 10^−6, 2.6 ⋅ 10^2, 1.85 ⋅ 10^3
Graph shows a line through the ordered pairs, (4, 7) and (2, 3). what is the slope of the line? a. 1 b. 2 c. -1 d. -2
When a home delivery meal service started they prepared and delivered 320 meals. One year later the service delivered 576 meals. By what percent did the number
A police officer earned $932 a week last year. What was his yearly salary?
A car is held motionless off the ground by a hovering helicopter. If the car's mass is 1500kg, what is the force on the car due to gravity? A. 153 N B. 1470 N
What is the answer to life?
can some of you pranksters give me a really hard 4th grade math question
what is the environment of eubacteria
one of the most common household toxins, benzene can be found in the following