uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

In glycolysis, organic compounds are converted into three molecules of ______________
which type of environmental scientist is likely to study the effects of pesticides on pigs
What is the y-intercept of the line given by the equation below? y=-10x+14 A. (14, 0) B. (0, -10) C. (-10, 0) D. (0, 14)
Harmonization of standards implies that countries decide to
What do glycolysis, the citric acid cycle, and the electron transport chain have in common A the production of ATP B the process of trapping solar energy C occ
The religions of the ancient Egyptians and the Aztecs both encouraged the A.teaching of cuneiform B.teaching of alphabets C.study of astronomy D.stu
If conceive means “to understand,” what does misconception mean? A. a process of completing a task correctly; accurate B. an act of falsely believing; error
What effect does time have on the speed of a moving object
A spectrum containing radiation of specific wavelengths is called a __________.
Emily buys 240 square feet of Carpet. She can convert square feet to square yards by dividing the number of square feet by 9. How many square yards of carpet di