Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

I asked this question, but nobody answered it so i'm asking it again! PLEASE help! Describe how patents encourage competition.
Which is the right answer ?
What does the character Mrs.Johnson most likely symbolize in the play?
Which of the following traits do archaeans and bacteria share? a) composition of the cell wall b) presence of plasma membrane and composition of the cell wall c
what are the zero of this function?
A toaster has four slots for bread. Once the toaster is warmed up, it takes 35 seconds to make 4 slices of toast, 70 seconds to make 8 slices, and 105 seconds t
Give one example of a question that science could test. Then, explain in your own words why it is an example of a scientific question. Help? Lol.
How did Africa’s economy change as a result of European imperialism in the late 19 century A. Africa was divided between many European colonial powers B.Afric
the best war to lose weight is by __.
A child weighs 10 kg and is to be dosed at 10 mg/kg per day. The medication should be administrated in equal doses every 12 hours. How many milligrams are in ea