niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

how many ninths does it take to make one third
explain how you can use a number line to show that 3/6 and 1/2 are equivalent fractions
Compare and contrast two-party with multiparty systems, noting the strengths and weaknesses of each
Identify the percent of change as an increase or a decrease. 6 yards to 36 yards
how did the califonia gold rush lead to the expansion of cities?
Perimeter of quadrant of a circle
Which of the following is a physical change? burning a piece of paper lighting a match chopping a piece of wood a rusting nail
How does Newton's third law of motion describe forces? a. as many forces b. in pairs of forces c. as individual forces d. as an infinite number of forces
A coniferous forest is an example of a _____. biome community habitat population
In Haiti, Vincent Oge demanded the right to _____.