lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

on a map the scale shows that 2 inches is equal to 20 miles. find the actual distance in miles between two towns that are 11 inches apart on the map
elimination method for -4x-2y=-12 4x+8y=-24
Please help with my algebra homework and explain if you can
As of 2013, the world’s total population was about _____.
40 POINTS FOR WHOEVER CAN HELP ME!!! Michelle has a bag with marbles in it. Some of the marbles are blue, some are green, and some are yellow. She draws one mar
The chemical equation shown represents photosynthesis. Carbon dioxide plus A plus light with a right-pointing arrow towards B plus oxygen. The arrow has an x ab
Find the coordinates of point k
True or false. Tan^2 x = 1 - cos2x/ 1 + cos 2x
In the late 1930s, the number of Jewish refugees rose after Germany annexed A) Austria. B) France. C) Poland. D) Russia.
Determine if the events listed are independent or dependent. 1.You are given two goody bags to choose from. You pick a prize from each bag. 2. You roll a pair o