fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

Solve and explain your "main thinking" 9+7
Identify the transformation that carries the figure onto itself. A) reflect across the line x = 6 and rotate 900° clockwise about (6, 7) B) reflect across t
How was imperialism a cause of WWI?
What is the next term of the geometric sequence-0.3,0.6,-1.2,2.4
I WILL MARK YOU BRAINLYEST if you answer all of my problems !!!!!!!!!!! 1# circle the ordered pairs which are solutions to -4x+2y=12------------ A (1,4) B (-1,4
If DE = 37 cm and EF = 16 cm, then what are the possible lengths for DF so that DE,EF, and DF can form a triangle? Explain your reasoning.
If cooling occurred at the bottom of a lake instead of its surface, the lake freeze from the bottom? Explain.
a polygon of 100 sides has all possible drawn from a chosen vertex to the others. how many triangles are formed
write a linear equation in slope-intercept form to model a tee 4 feet tall that grows 4 inches each year
Explain why 3x2 and 6xy2 are not like terms