taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

.Mark each of the following statements if it expresses a value from the story of Odysseus and the Cyclops A. Odysseus expected the Cyclops to give them provisio
Which ocean served as a highway for explorers, early settlers, and later immigrants to North America?
explain how the stomach and the blender are ailke
what the algebraic expression for the difference of 8 and a number?
a rhombus can be cut in half by a diagonal to make two isosceles triangle correct or incorrect if incorrect give an example to support why
When butter is heated it melts and when that melted butter cools and solidifies the process called
i need 3 poems based on the same theme
Mark if the statement about Benin is correct. A. Benin City was the well-organized capital of Benin. B. Benin dominated the rain forest and the coastal regions
determine wheter 3x+12+x is equivalent to 4(3+x). use properties of operations to justify your answer. please help! answer only if you know!
What accent marks are missing from the paragraph in the highlighted box?