calliehensmen calliehensmen
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of filling up Jason's car is directly proportional to the number of gallons purchased. It if costs Jason $32.40 to purchase 15 gallons of gas, find the cost of purchasing 20 gallons of gas.

Respuesta :

amiraw835
amiraw835 amiraw835
  • 03-11-2020

Answer:

$43.2

Step-by-step explanation:

32.4÷15=2.16

2.16×20=43.2

Answer Link

Otras preguntas

pleeeaaaseeeee answer asappppppppp!!!!!!!!!!! Explain the processes of evaporation and condensation using the image above
Which words in the sentence make up the adverb phrase? When the sun is shining, my family enjoys walking around the neighborhood. a. is shining b. When the su
What does the * mean?
how to put asexual reproduction in a sentence
what do all cell activities in living organisms use as a.source of energy?
what did the europeans bring to the americas that helped native americans with labor, hunting, and farming a. wagons b. cows c. plows d. horses
According to the universal law of gravity, everything has a gravitational force. a. True b. False
Which "spheres" are interacting when water evaporates from plants
Cells use oxygen to produce
Martin is making squares by arranging 26 sticks. how many squares can he make?