jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Two objects, with masses m1 and m2, are originally a distance r apart, and the magnitude of the gravitational force on each one is F. The objects are moved a di
Memory cache is referred to as ______. A. SRAM c. SROM b. DRAM d. DROM
A 2.0 kg ball and a 3.5 kg ball, each moving at 0.90 m/s, undergo a head-on collision. The lighter ball rebounds opposite its initial direction, with speed 0.90
Please Help! Escoge la conjugación correcta en la siguiente oración. Charlie (1) su dinero cuando (2) el autobús. 1) cuenta / contaría / contaba 2)llegará / l
What we’re three effects of European imperialism on Africa?
Which of the following situations is an example of how physical geography and specialization affects the way a person earns a living? A) a computer
A new manager starts his work by talking with each member of his team, getting to know their strengths and weaknesses, and helps them create a plan to build the
Solve the formula Ax+By=C for y.
How did Virginia law support slavery?
Least to greatest 5.969, 6.68,6.8,6.6082