americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the temperature shown on the thermometer?
Need help with this quick plz??
hurry guys Please help for a brainly!!!!!!!!
10. Which of the following is a dissolved pollutant of water? 1. leaf litter 2. plastic 3. metal pieces 4. fertilizers​
Put the following words in the correct order to make a grammatically correct sentence. en La pas femme achète n'
How many moles are in 9.12 x 1023 molecules of sugar?
Sulfur oxide is a type of pollution that comes from - a reaction with oxygen - burning gas in a closed space - emissions from oil refineries - open fields o
what is your zodiac sign (i a Scorpio)
Need help with this quick plz??
can someone please answer​