doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

How did American colonists respond to the passage of the Townshend Acts of 1768, which aimed to raise revenue by imposing taxes on glass, lead, paint, and tea?
can someone help :(!
1. Jabar will be charged an $8 fee to join the local swimming pool. Each time Jabar goes swimming, he'll be charged an additional $2. a) What will it cost Jaba
Is 1.4, 4.8, 5 a right triangle?
6.True or False. Most of the time, Native Americans were kind and helpful to the pioneers. True False
x=-7y+5 5x=4y=-6 solve by substitution
I need help with this ​
2 What are the capitals of the five countries considered to be part of Scandinavia? Norway Sweden Denmark Finland Iceland
Help with both plz I’ll mark brainliest
Un camion que circula a 90 km hora frena uniformemente con una aceleracion de -5 metros por segundos al cuadrado