Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Canada has ten provinces that share power with the central government. Which of the following terms best describes this characteristic of Canada?
1/3, 7%, 0.68 in least to greatest
8x = 2x + 30 What is the value of 'x'?
Suppose a furniture manufacturer ships their products to distributors in pairs (so there are two items sent in each box). The weights of furniture pieces vary s
if you push very hard on an object but it does not move, have you done work
What is the volume of the figure below if a = 4.2 units, b = 5.7 units, and c = 3 units? a 129.78 cubic units b 141.75 cubic units c 407.484 cubic units d 177.6
The ability to recognize reality and to cope with the demands of daily life is _____ health.
I need help with this one. Which describes the importance of Valley Forge to Americans during the Revolutionary War? A. The French army was able to use Valley F
How was the rebellion in Spain different from that in Italy?
which numbers are from least to greatest?