Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

If a cell experienced a dramatic reduction in the number of nucleotides, what would you predict to be least affected in the cell?.
write the following in a scientific notation: 1,340,000,000
The molar mass of a gas is determined as in the experiment described in experiment 8. The mass is determined to be 2. 01 g. The volume of the water, which is eq
In a cheerleading competition, each team receives scores in eight categories. one team has mean score of 7.25 in the eight categories. write and solve an equati
A laser pointer emits a coherent beam of parallel light rays. Does the light from such a source spread out at all? explain.
You have inherited land that was purchased for $30,000 in 2024. the value of the land increases approximately 5% per year. what is the approximate value if the
What is formed at a divergent plate boundary?A. metamorphic rockB. mountainsC. oceanic crustD. sedimentary rock
When a bacterium is transferred from the nutrient rich to a nutrient poor environment, ot starts producing _______, and ________ regulatory mechanism gets activ
section 10(b) of the securities exchange act of 1934 applies to the trading of securities a. in almost any circumstances. b. only by investment companies on org
please answer this!!