rolonkathy
rolonkathy rolonkathy
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%. Suppose Summer buys 3.5 pounds of granola. How much more does it cost at the new price than at the old price?

Respuesta :

paloma4343 paloma4343
  • 01-02-2021
New price = 24.15
Old price = 21
Answer Link
paigeremillard1
paigeremillard1 paigeremillard1
  • 16-03-2021

Answer:

the answer would be 3.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
Is the process of translating a message received into understandable language or symbols.
What is the freezing point of an aqueous solution that boils at 105.4 ∘c?
Where is Kraków? Thanks for help!
Abby made a scale drawing of a diner. A table in the diner is 3 inches wide in the drawing. The actual table is 2 feet wide. What is the scale factor of the dra
the purpose of educating patients in self care
When a government spends more money in one year than it collects in taxes, There is a budget
Someone help me please !!!!
You come home from work and find that your middle school-aged daughter hasn't finished her homework, even though she was supposed to have the homework done so t
What do they show about life in Hoovervilles across the country?