lowkeystevie lowkeystevie
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Five pounds of cherries cost $14.95. Write and solve an equation to determine how much each pound of cherries cost.

Respuesta :

anna20086
anna20086 anna20086
  • 02-02-2021

Answer:

$2.99 per pound of cherries

Step-by-step explanation:

$14.95 / 5 pounds of cherries = $2.99 per pound of cherries

Answer Link

Otras preguntas

Explain the process on how do plates moves then compare it to an specific situation that happens in our daily lives. pls help me
What is the difference between physical and behavioral traits?
does 3.2x - 5 = 3.2(x - 5) have infinitely many solution
Match each situation with a description. good study timing good study conditions bad study conditions bad study timing Melinda likes to watch TV while she studi
You want to carpet a 15 foot by 20 foot room. You have two carpet options to choose from. One is $1.50 per square foot and the other is $3.00 per square foot. H
A simple context sentence with the word pluralistic
Keisha solved the following equation: 4c - 2x + 8 = 6(x + 4) Which step has an incorrect justification? (9th grade Algebra 1)
Please I need help !!!
Use the following clues to find the secret number I am a 3-digit number. All of my digits are odd. I am less than 600. I am greater than 400. If you add my dig
In what ways did Oprah overcome her circumstances?