juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Two basketballs of equal mass collide in midair. If the initial velocity of Basketball A was to the right at 2. 5 m/s and the initial velocity of Basketball B w
The table shows five transactions and the resulting account balance in a bank account, except some numbers are missing. Fill in the missing numbers. transactio
Who holds the power in a unitary system of government?
A toy rocket is launched from the ground level with an initial vertical velocity of 96 ft/s. After how many seconds will the rocket hit the ground
antonym of educated give a right answer
Write a story from a speck of dusts point of view to walk through the process of star formation. explain all the things you would see and feel going through thi
La (1) de Suramérica cuenta con dos hombres muy importantes: Simón Bolívar y José de San Martín. La lucha de ambos tuvo como resultado la (2) de varios países l
What do the animals do after the humans have been chased from the farm?
What were two reasons for immigrants supporting political machines?
Your goal is to navigate a robot out of a maze. The robot starts in the center of the maze facing north. You can turn the robot to face north, east, south, or w