kaurdamanjot33 kaurdamanjot33
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Hailey, the owner of a supermarket, ordered four crates of apples from a farm. Three of the crates weigh 12 lb each, and the fourth one weighs 16 lb. What is the total cost of the order if one pound of apples cost $2.00?

Respuesta :

BrookeC06 BrookeC06
  • 02-03-2021

Answer:

$104

Step-by-step explanation:

12*3=36

36*2.00=72.00

16*2.00=32.00

72.00+32.00=104.00

Answer Link

Otras preguntas

Factor of 24 but not a multiple of 6
Which story element is most often found in dystopian fiction?
What is the square root of 83?
The primary function of cowtowns was to link cattle trails with a. European markets c. Western markets b. Eastern markets d. All of the above
__________ is when rival companies cooperate for their mutual benefit. a. cartel b. collusion c. non-price competition d. merging
what mass of Hg will occupy a volume of 75.0 mL?
which phrase defines “mortified” best
What causes the change of seasons on earth? a. the changes in prevailing wind patterns at different latitudes b. the distribution of precipitation influenced
Which is happening when humans control the breeding of living things to favor certain desired features?
President Theodore Roosevelt was called a trustbuster because he