tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Reflect on the past few years and the implications COVID-19 had in your life.Using any application of your choice, create a document in which you write a reflec
The line has a slope of −3 and passes through point (4, 8). Find the missing coordinates of the points on a line (5, ...), (6, ...), (3, ...), (10, ...)
What’s the correct answer for this question ? If the Milky Way Galaxy is 100,000 light years across, which of the following red circles best illustrates how fa
subtract the following 3050-1764
A city of 80,000 people is having a parade. 70.8% of the city will not be attending. How many people will be attending?
Solve the absolute value equation. | 3|−4=10
Recommend strategies that girls could implement to challenge gender stereotypes in communities
Make an informative leafletproviding information about linearfunctions. Arrange your ideas in acreative manner. Your leaflet willbe assessed using the Rubric. ​
what is a iud????????????????
6. Convert from radians to degrees. 22 15 O O 528° 264° 132° 792°