camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not true about Galileo? A. He was such a brilliant mathematician that he became a professor of mathematics at the age of 25. B. He dev
Describe what you might see if gravity suddenly disappeared?
The moon outside is very large, but you cannot see all of it. The calendar shows that the moon was invisible just less than two weeks ago. What phase is the moo
Which of the following individuals is a well-known Shaman or tribal elder?
HELP!!! MUCH CONFUSION LINGERING THIS QUESTION! A scientist observing a group of spider monkeys noticed that the adult females often spend time picking leaves o
How as the Soviet collectivization of agriculture an example of a dictatorial government
astronomy can best be described as a/an
Please HELP me solve: the museum's show for July features 30 oil paintings by different artists. All artists show the same number of paintings and each artist s
Is rock solution because it is made up of minerals, water, stone, and dirt?
He sought truth and became the Enlightened One who taught people a path to end suffering and reach Nirvana. Which religious leader matches this description? A.