annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Approximately three out of every 25 Americans live in California about three out of every 50 Americans live in New York in about two out of every 25 Americans l
Let f(x)=x^2 -81. Find f^1(x)
Describe how fossils help us understand the past
I have to interview Holly Short from the book Artemis Fowl (#1) i need 10 questions to ask her and answers to the questions (that are short)
What are 4 things organisms need to survive
In an atomic model that includes a nucleus, negative charge is
lipid molecules are made up of long chains of hydrogen and __________? a) sulfur b) nitrogen c)carbon d)oxygen
what is the value of the red digit? 821,603,529
Read the sentence below and answer the following question: What had been the study and desire of the wisest men since the creation of the world was now within
Which best describes the underlined words in this sentence? Red and a strange shade of green were the only colors available. A. complete subject B. simp