clerjustesadjina clerjustesadjina
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine.
A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store.

How much money would you save by purchasing a dozen cans of Mountain Dew at the grocery store instead of a dozen at the vending machine?

$2.24

$0.96

$11.51

$12.49

Respuesta :

jaquelinebermudez33 jaquelinebermudez33
  • 03-05-2021
The answer would be 11.51
Answer Link

Otras preguntas

The pair of figures to the right are similar. The area of one figure is given. Find the area of the other figure to the nearest whole number.
Goals should not be broken into mini goals that can be manage true or false
(2)Please help with both questions
All of the inhabitants, or people in a town, area, or country are known as what? Demographic Characteristics Gross Amount of People Immigration Population
I need help with this question can someone help?? Question is in photo :p
Which advantage do angiosperms and gymnosperms have over mosses?
Read the sentence from paragraph 5 of Viewpoint #1
Determine the value of y, if x is -1. y= | x |-4
Darren's rectangle measures 3 1/4 units by 4 1/3 units. what is its area area = ? ?/?
How has and how will the due process clause change(d) America?