marionice74 marionice74
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate

Respuesta :

nadiamccloud65
nadiamccloud65 nadiamccloud65
  • 03-10-2021

Answer 2 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link
Scratchnem
Scratchnem Scratchnem
  • 03-10-2021

Answer:

The unit rate is $2 per pound of apples

Step-by-step explanation:

The problem is asking how much 1 pound of apples is. We can find this by dividing 6 (the total cost) by 3 (# of pounds of apples).

6/3 = 2

Each pound of apples cost $2

Answer Link

Otras preguntas

How does paragraph 8 contribute to the development of ideas in the text jackie robinson
Which can be used to determine composition of a star
What type of documents do you see in the given image?
What is the argument presented in the text
what does suggest mean
Find the slope of the line that passes through (9, 6) and (5, 3).
Fill in the blank. _____________ squares are rectangles. A. all B. some C. no
Explain the persecution of Christians intensifies
How does paragraph 8 contribute to the development of ideas in the text jackie robinson
What is the length of SR in the parallelogram given? A) 22 B) 24 C) 28 D) 34