gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

Tu as quels cours le jeudi matin?
How did i travel irf i went from nyc to tren ton a distance of90 miles at45 miles per hour how long did it take
In which system of government would states function independently of each other?
what are 2 examples of ionic compound?
what was NOT a primary goal of marriage in a feudal system at the noble level? A. Exchange of land and goods B. love and companionship C. Political arrangement
an explanation describe if an orange pet mates with another orange pet, can they have any green offspring.
What is the diameter of a circle whose circumference measures 86 26/35? Use pi= 22/7
all 231 students in the math club went on a field trip. some students rode in vans ehich hold 7 students each and some students rode in buses which hold 25 stud
an explanation describe if an orange pet mates with another orange pet, can they have any green offspring.
a summary about concussions