thatlostgirl2528 thatlostgirl2528
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 3pairs of jeans for 35.95 each and get a fourth for free what is yourcost pair for free what is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

coolgirlaxline
coolgirlaxline coolgirlaxline
  • 03-12-2021

Answer:

each pair is 11.98 a pair

Step-by-step explanation:

divide 35.95 by 3

Answer Link

Otras preguntas

In which of these cases are the two wave points considered to be in phase with each other?
Read this sentence: HELP ME!! SOMEBODY SAVE THE SMOKE! The nomadic tribes move to a new location each season. Which word provides a clue to the meaning of nomad
Special triangles 2 back
Tyler went to the supermarket to buy food for a food pantry. He has $36, and can carry up to 20 pounds of food in his backpack. Pasta costs $1 for a 1-pound pac
Take another look at the population pyramid for France in 1950. Notice the disparity between the male and female populations in the 55 to 70 year-old age group.
Triangle ABC has side lengths:AB = 3.5 cm, BC = 2.4 cm, and AC = 4.2 cmΔABC ≅ ΔHJKWhat is the length of side HJ?
Please help I’m really confused and need to learn this
What is x^2 + 40 + c equals?
How can you sit there calmly eating muffins when we are in this horrible trouble i cant make out You seen to me to be perfectly heartless who said this quote
-1/5(x-4) = -2 What is the solution