alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

Tickets for the senior play at apopka high school cost $3 for children, $5 for students, and $8 for adults. there were 800 ticktes sold for a total of $4750. th
are the legislative and executive branches more likely to have conflicts in a parliamentary system or presidential system?
Which of the following is the flow of electrons through a wire or a conductor
How old was sherburne and what were his duties aboard the ship
Plot (3 1/4,−3 1/2) on the coordinate plane.
According to dalrymple in the "how—and how not—to love mankind" essay, there is a temptation, particularly among members of the intelligentsia, to suppose that
How did different group of Americans help america win world war 1?
The Sun appears to move across the sky during the day. The best explanation for this apparent motion is that Earth is
PLEASE HELP ASAPIdentify the gerund phrase below Select one: a. Having been a gymnast, Brianne new the importance of exercise. b. The guy wearing the chicken s
Two factors of 12 add up to 16 what are they