kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

I need help please. Directions: • Read the list of types of exercise. • Decide which component of fitness category each type of exercise belongs in. • Type
Which type of storage disk and disk drive can you use in the given situation?Amy wants to borrow an interesting movie from Bruce so that she can watch it in her
Which is the greater fraction3/4 or 11/16​
How many solutions does this system of equations have?
The perimeter of the square below is 36 yards. What is the length of each side? yards
I need Geometry Tutor onna low but can anyone figure this out ?
an object with a mass of 6 kg accelerates 4 m/s2 when an unknown force is applied to it. what is the amount of the force?
answer this. 60+80=?? இ௰இ please-
What is the average rate of change of f(x)=x²+4x+4 from x=1 to x=3?​
How did the Holy Roman Emperor Ferdinand II (a Hapsburg) pay his army?