777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Some molecules can be oxidized in the cells of animals. This oxidation releases energy for the animal to use. From what source do the cells get these molecules?
Which of the following items should not be capitalized? holidays titles that follow names time periods nationalities
When Mr. P. drinks an 8-ounce glass of cola, how many teaspoons of sugar is he consuming if one teaspoon of sugar provides 4 grams of carbohydrate? a. 5 b. 8 1/
The ratio of Victors money to Susies money is 4:7 at first. After Victor spent half of his money and Susie spent $60, Susie had twice as much money as Victor. H
A race is planned for Saturday It may rain or be sunny. The race may be cancelled or be held. List all the possible outcomes for Saturday's race.​
Which projective test consists of stimuli that are a series of black-and-white ink drawings and photographs portraying people in a variety of ambiguous contexts
What kind of metaphor works best in a poem
5 Both the House and the Senate pass a bill. The bill is then submitted to the president. Which is NOT an option for the President? * (20 Points) O Let the bill
Rogelio argues that log5 15635 is between 6 and 7 because 6^5 =7776 and 7^5=16807. Explain why you agree or disagree
A washer and a dryer cost 984 combined. The washer costs 84 more than the dryer. What is the cost of the dryer?