kyleeeerae2026 kyleeeerae2026
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Three friends go shopping together and buy the same kind of rice.
Placido buys 2 pounds and pays $4.50. Sophia buys 3 lb and pays $6.75.
Roger buys 4 lb and pays $9.00.
Identify the graph and unit price that represent the cost of the rice.

Respuesta :

MCRules
MCRules MCRules
  • 04-05-2022
1 pound is $2.25 as 4.50/2 equals 2.25
Answer Link

Otras preguntas

¿Como pasar 254 meses a minutos? Por favor ayudaaa!! Le doy corona a la respuesta
Would you agree to the recording of all private ceremonies, why or why not? From The Giver
what does porous mean​
Please help me find what type of chemical reaction takes place from numbers 1-5.
What is the volume of a cylinder with a radius of 2 ft and a height of 8 ft. Use 3.14 for pi, round your answer to the nearest hundredth if necessary, and do no
Solve for h. H+6/4= 5
2.Classify adverbs of the underlined words in the following sentences. a.Jute grows (everywhere) in Bangladesh. b.He speaks English ( fluently ). c.I saw him (
How much would $600 invested at 8% interest compounded continuously worth after 3 years?
Help anyone can help me do the question,I will mark brainlest.​
i will mark brainliest!!! Other answers: C. y=25x D. y=25x+8.34