memequeenn
memequeenn
01-02-2017
Mathematics
contestada
yeah once again idk so help thanks
Respuesta :
fiskela
fiskela
01-02-2017
It's line 2. According to tge order of operations division should have been thee next step.
Answer Link
nerdypants1
nerdypants1
01-02-2017
Line 1 because according to pedmas(parentheses exponent division multiplication addition subtraction) 6 should have been divided by 2 first.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 92+ )
Otras preguntas
HELP PLEASE!!! WORTH 8 points!!!!
In a certain grocery store, strawberries cost $4.16 per pound ( 4.16 dollars/lb ). What is the cost per ounce?
The area of one face of a cube is 25 cm2 . what is the surface area of the cube
Jason eats 10 ounces of candy in five days how many pounds does he eat per day
The tempature at 6:00 P.M. was 0°F. At midnight the tempature was 5° lower. By 6:00 A.M., the tempature was 4° lower than it had been at midnight. By noon, the
solve the equation -0.5x = -4.3
Point R is at (3, 1.3) and Point T is at (3, 2.4) on a coordinate grid. The distance between the two points is ____. (Input numbers and decimal point only, such
18. what is the significance of john marshall's ruling in marbury v madison? provide examples of the impact of this ruling
LUck drove 223 milles using 10 gallons of gas.At this rate ,how many milles would she drive using 9 gallons of gas?
I need help don't even know where to begin