Zpaz123 Zpaz123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

Heidi buys shirts for $20 and resells for $24. What is the percentage of Heidi's markup? Plz help me!!

Respuesta :

minicake2000 minicake2000
  • 02-05-2017

 20% because 4 dollars is 1/5 of 20


Answer Link

Otras preguntas

Can you guys help me please??
King George III wanted to limit the contact between Native Americans and the American Colonists to:
what is the product? 1/2*[12,64 -78,30]
PLEASE HELP !! GIVING OUT BRAINLY( After Auschwitz )Select two paragraphs that contribute to the author’s mournful tone. A. Paragraph 5 B. Paragraph 15 C. Parag
How many kilograms are there in 8 pounds? Hint: 1 lb ≈ 0.454 kg Round your answer to the nearest tenth.
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!
In a survey of 800 people, 32% preferred cats and 27% preferred dogs. How many more people preferred cats than preferred dogs?
Help!!!!! At Dylan's Candy Bar you can get all sorts of candy by the pound. Joe buys 1 1/3 pound of gummy bears for $4.40. 1. What is the cost per pound of gum
china's one-child policy has produced?a. abundant youth-laborersb. a good ratio between workers and retirees c. 32 million more boy than girls under the age of
-8 = n/7 can someone solve this w work pleath