joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 31+ )
Otras preguntas
Liquid octane (C8H18), a component of gasoline, reacts with gaseous oxygen to form gaseous carbon dioxide and water vapor. Write the balanced chemical reaction
In China, the concept of health, based on Chinese religion and philosophy, focuses on the principles of yin and yang, which represent _____, respectively. negat
Factor the polynomial. 8g + 16h
BRAINLIST HELP PLEASE
A student in 2013 is researching John F. Kennedy, who served as U.S. president from 1961 to 1963. Which of the following is an example of a primary source the s
Find the slope of the line that passes through the points (2, 4) and (6, 9).
The efficiency-wage theory of worker turnover suggests that firms with higher turnover will have A. higher production costs and higher profits. B. lower pro
58 POINTS! USE YOUR OWN WORDS!!!Title of novel: The GiverAuthor: Lois Lowry_________________________________________Part 1: The Climax of the StoryDescribe the
47. If the sum of 2r and 2r + 3 is less than 11, which of the following is a possible value of r? (A) 11 (B) 10 (C) 3 (D) 2 (E) 1
which of the following accurately describes the function of motor neurons?