shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Luis has 40 noah 45 nickels , 33 dimes, 10 quarters and 18 fifty-cent coins . how much money does he have
In a major extinction event, what is the minimum percentage of species that goes extinct?
Write an eqautions of the line thru the point (6,-3) with slope -5/3
Our school raised 125% of its fundraising goal. The school raised $6750. What was the goal?
What is the meaning of "ambulatory surgical center"?A. Any licensed facility that primarily performs surgical procedures on an outpatient basis. B. A hospital o
Can someone please help me on this math problem, I’ve been stuck for a while now.
The what case of the pronoun indicates that's it is the receiver of the action
How did the renaissance art differ from that of the earlier period in terms of painting teqnique A.rennaissance artists used tempera paints on wet plaster. B.re
can a pregnant woman drink a 5 hour energy?
Give the values of n, l and ml for: (a) each orbital in the 2p subshell, (b) each orbital in the 5d subshell.?