herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

The forces of nature overpower human beings
What is one of the most important components of a successful presidential campaign?
I’ve done this over and over how do u do it?
Which two large empires did spanish explorers encounter in the americas in the 1500s?
If triangle ABC is reflected across the y-axis, what are the coordinates of C? A. (8, -4) B. (-8, 4) C. (4, -8) D. (-8, -4)
Please help with number 12 -show work
What was another name for americans who opposed immigration?
Find the missing part
what is 11 5/7 + 8 1/7
what elements are in the most common substance im the body