longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

Combine and simplify the third set of terms 2+15a-2
which substance is an inorganic molecule? A) starch B) DNA C) water D) fat
PLEASE HELP! How would the following insertion mutation of an adenine in the 3rd codon affect the amino acid chain produced in the following sequence… (2pts) O
Why is water unable to dissolve the oil in the beaker?
Do you have to go to college to be a massage therapist?
Jaquon made 252 calls in 36 days. What is the average number of calls he made in a day?
**Please check my first 2 answers** 8 × 19 A. (8 × 10) + (8 × 1) B. (8 × 20) − (8 × 1) (I choose this) C. (8 × 20) − 1 D. (8 × 10) − (8 × 1) ========= 2(9
What kind of degree do you need to be a middle school teacher?
Monoculture involves the use of ______. (A) Genetically Identical Plants (B) Traditional Grain Crops (C) Animal Labor (D) Crop Rotation
What channel number is pac 12 network on uverse?