jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

"the product that spanish conquistadors found in the new world and took back to europe that greatly affected the growth of the european population, especially a
The racial disparity for probation is __________ the racial disparity for the prison population.​ a. ​about equal to b. ​harder to determine than c. ​not as gre
16 pt 1 c equals c what is the anwser to this question 16 pt. 1 c
consider the relationship below.
Solve the system using the substitution method 4x+6y=8 3x+y=9
Suppose a student titrates a 10.00-ml aliquot of saturated ca(oh)2 solution to the equivalence point with 16.08 ml of 0.0199 m hcl. what was the initial [oh − ]
A María _________ gusta mucho el chocolate. (3 points) Question 7 options: 1) les 2) le 3) me 4) te
What “sphere” is the largest reservoir of nitrogen?
Leo is unable to relax. he feels constantly "keyed up" and restless. his muscles are chronically tense, he is hypervigilant and apprehensive about the future, h
If a nucleotide lacking a hydroxyl group at the 3' end were added to a pcr reaction, what would be the outcome? a. strand elongation would proceed as normal. b.